UPOZORENJE! OVO SU SIMPTOMI NISKOG ŽELJEZA U KRVI: Tijelo vas upozorava JEDNIM SIMPTOMOM – ODMAH REAGUJTE
Prema riječima Lepe i Srećne, željezo ima presudnu ulogu u hemoglobinu, proteinu odgovornom za prijenos kisika do svake stanice u tijelu kroz crvena krvna zrnca.
Oko 25% željeza prisutnog u tijelu nalazi se u ovom dinamičnom stanju. Dio se skladišti u mišićima kao mioglobin, dok se ostatak skladišti u jetri i srcu kao feritin. Kao rezultat toga, željezo cirkulira unutar tijela, mijenjajući svoju lokaciju na temelju najvećih potreba tijela.
Anemija nastaje kada tijelo unese više željeza u odnosu na ono što se iz hrane dobije (ili iz nje apsorbira). Primarni znak ovog stanja je umor, koji proizlazi iz nedovoljne razine kisika u tijelu.
Tikelovo upozorenje dolazi u obliku umora, signalizirajući da treba prestati s naporima kako bi se izbjeglo iscrpljivanje preostalih zaliha željeza.
Kada je mozak angažiran u napornoj aktivnosti, on pokreće isti proces. Dovoljna opskrba kisikom ključna je u to vrijeme. U nedostatku odgovarajuće količine kisika, osoba može doživjeti vrtoglavicu, pa čak i nesvjesticu. Čim mozak otkrije pad razine kisika, osoba može izgubiti svijest.
Ako primijetite plitko disanje i blijed ten ispod donjih kapaka, na dlanovima i na ležištima noktiju, to može ukazivati na nedovoljnu razinu željeza u krvotoku. Ako prepoznate bilo koji od ovih znakova, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom kako biste utvrdili imate li anemiju.
Konačna dijagnoza apsolutnog nedostatka željeza postavlja se kada je razina feritina ispod 30 μg/L. Važno je biti oprezan pri tumačenju rezultata krvnih pretraga i uzeti u obzir prisutnost bilo kakvih upalnih stanja, budući da mogu povisiti razine feritina.